Kundservice: 031-260 290
 
 
  1. Våra produkter
    1. Crosstrainers
    2. Löpband
    3. Motionscyklar
    4. Roddmaskiner
    5. Spinningcyklar
    6. Hemmagym
    7. Tillbehör
  2. Motionsskola
    1. Crosstrainers
    2. Löpband
    3. Motionscyklar
    4. Roddmaskiner
    5. Spinningcyklar
    6. Allmänt
  3. Testcentrum
  4. Kundservice
    1. Köpvillkor
    2. Service
    3. I lager?
    4. Leverans
    5. Betalning
    6. Ångerrätt
    7. Trygg E-handel
    8. Om oss
 
Bra
 
Bättre
 
Bäst
 
Pro
 

 

Har du frågor?

 
Ring 031-260 290

Ring 031-260 290
Mån-Fre 9.00-17.00

 info@avero.se

 


 

 

 

Tunturi T50

 
 
 

Löpband T50 - en favorit.

Med finska Tunturi T50 får du många fina egenskaper till ett bra pris. Framför allt är det mycket bekvämt att springa på, och med ett program som PCS så blir det som att springa ute.  Det är en av favoriterna på grund av att det är lättanvänt, bekvämt och har många finesser som motiverar oss att ta i lite extra.


- Motionsexperten 


Funktioner

  • På T50 kan du springa precis som ute, löpbandet anpassar sig efter den hastighet du håller och inte tvärtom, det ger maximal frihet. Finessen heter "Position Speed Control" (PSC).
  •  

  • Du kan träna pulsstyrt, vilket är den bästa träningsformen. Här finns det tre typer av pulsstyrda program som ändrar hastighet, lutning eller både hastighet och lutning samtidigt för att hålla dig i form.
  •  

  • Du kan med en knapptryckning skala hela programmen upp och ner samtidigt, vilket är en stor fördel speciellt på program som varierar i hastigheten. Det gäller både egna och de förprogrammerade program.
  •  

  • Du får en extra skonsam och bekväm löpyta tack vara den ortopdedisk löpmattan i kombination med Tunturis dämpnings systemet "T-Flex".
  •  

  • Du kan ta ut steget ytterligare lite, löpmattan är ett par cm längre.
  •  

     


    Mäter din puls med den inbyggda handgrepps sensorn eller med öronsensor.Puls mätning, med inbyggd mottagare, kompatibelt med Polars trådlösa pulssändare.Du anger önskad puls – motstånd, hastighet, lutning anpassas automatiskt så att du hela tiden håller konstant puls.Ändra och justera fördefinierade profiler exakt som du själv vill. Anpassa träningspassets längd och intensitet. Intensiteten justerar du inte bara en stapel åt gången utan hela profilen upp eller ner. Allt detta kan göras innan eller under träningspassets gång.Mycket exakt energiförbrukning, baserat på personlig data.Spara och använd dina egna träningsprogram.Hög prestanda ergonomisk och dynamiskt löpband i ett. Utrystningen kan vikas ner för att spara platsPosition Speed Controll, där löpbandet följer ditt tempo, och inte tvärtom.
    (peka på symbolen för förklaring, eller klicka här för att läsa mer)

     



    Adobe PDFBruksanvisning till T50

     

     

    Testcentrum

    Löpbandet Tunturi T50 finns för närvarande i vårt testcentrum. Du är varmt välkommen hit för att prova på innan du bestämmer dig.

    Fakta

     
    Dimensioner 193 x 91 x 140 cm (Längd x bredd x höjd)
    Dimension ihopfälld 93 x 181 cm (Längd x Höjd)
    Vikt 111 kg
    Display Grafisk LCD Display, informationsdisplay som visar tid, sträcka, hastighet, lutning, energiförbrukning och puls.
    Träningsmetoder Manuell träning, 3 pulsstyrda metoder (HRC), Förinställda program, Användarprogram, Position Speed Control
    Program 5 intensity / tid skalbara förinställda träningsprogram, 3 st skalbara användarprogram kan sparas
    Löpyta 53 x 150 cm
    Max användarvikt 150 kg
    Hastighet 0,8-20 km/h, 0,1 km/h steg
    Lutning 0-12 %, 0,5% steg
    Motor 3,0 hk
    Pulsmätning Finns på handtagen på löpbandet, Polars trådlösa pulsmätare (pulsbälte)
    Strömförsörjning Nätdrift
    Målgrupp Privat
    Tillverkare Tunturi
    Garanti För privatpersoner: 15 års garanti på ram och motor, 2 års garanti på delar och arbete, förlängd till 3 års garanti på delar när man registrerar sitt löpband hos Tunturi (gratis).

     
    Testad i enlighet med   
    EN 957-1+A1, EN 957-6, EN 60355-1, EMC-directive 89/336/EEC, Low Voltage Directive 73/23EEC

    Noggrannhets klass   
    klass HB

     
     

    Kundrecensioner

     
     
    BOX_REVIEWS_TEXT_OF_5_STARS
     

    Hej Motionsexperten, Löpbandet motsvara mina förväntningar. Det var enkelt att kommer i gång. De program som jag provade var utmärkt. Bandet rör sig tyst och jämt. Löpyta är tillräcklig. Bandet var ganska tungt att får upp till andra våningen på grund av detta levererades i ett stycke. Jag är mycket nöjd. Har inte hunnit registrera maskinen hos TUNTURI. Deras sida är bara på engelska och jag hittade ingen riktig länk till registrering.


    Volker H
     

    Svar:

    Det är några klick på Tunturis hemsida för att ta sig fram till registerings sidan, här kommer länken för att förenkla det hela, http://register.tunturi.com/se/form  


    2011-12-03